ارائه‌ی خدمات

حضور در عرصه‌ی زندگی‌های شخصی و کاری و اجتماعی‌، خواه‌ناخواه  نیازمند ورود به «رابطه‌های کاری» در قالب عقد انواع و اقسام قراردادها است.

متاسفانه با توجه به سوابق و تجربه‌هایی که در طول این سال‌ها پیدا کرده‌ایم، بارها شاهد بوده‌ و هستیم  که عامه‌ی مردم از کنار واقعیت به این بزرگی به راحتی می‌گذرند.

برخلاف آن‌چه که به نظر می‌رسد، باید اظهار داشت که انواع و اقسام قراردادها واقعاً مبحث پیچیده‌ای است.

در این خصوص به چند نکته‌ی ساده اشاره می‌کنیم. بعد خواهیم دید که این نکته‌های «ساده»، در واقع چه مشکلات «پیچیده‌ای» را ایجاد می‌کند.

نکته‌ی اول) برخی رابطه‌های کاری ممکن است منافع مالی و پولی کلان و یا قابل‌توجهی برای ما نداشته باشد. پس به همین خاطر اساساً  الزامی هم به «انعقاد قراردادهای کاری» مستحکمی وجود ندارد.

پاسخ ما ) مسلماً  برای همه‌ی ما اتفاق افتاده که آن‌چه که شالوده‌ی قراردادهای کاری ما را تعیین کرده‌ ،همانا رفاقت و دوستی بوده است. به همین خاطر در اغلب اوقات، به یک قرارداد ساده و پیش‌پا‌افتاده  بسنده می‌کنیم.

متاسفانه این رهیافت، منشاء بروز  ایرادات فراوانی است و در صورت بروز مشکلاتی در  تمامی فرآیند انجام کار ما (در هر مرحله که می‌خواهد باشد)، به‌واسطه‌ی این قراردادها، طرفین قرارداد دچار سرگردانی و بلاتکلیفی می‌شوند.

نکته‌ی دوم )  آیا قرار است همه‌ی  ما برای همه‌ی قراردادهایمان با جنبه‌های «قانونی» و  یا «حقوقی» و «کاری» انواع و اقسام قراردادها آشنایی داشته باشیم؟

پاسخ ما ) تقریباً همه‌ی مردم  اندکی اطلاعات حقوقی و قانونی دارند که خیلی خوب است. اما الزامی ندارد که همه‌ی مردم  از جنبه‌های تخصصی و فنی قراردادها  آگاهی کافی داشته باشند. در واقع، باید این مهم را برعهده‌ی مشاوران قراردادی خود بگذارند. این‌ها هستند که با قوانین و حقوق قراردادها آشنایی لازم دارند.

نکته‌ی سوم ) آیا قوانین مشخصی داریم که اختصاصاً بر مقوله‌ی «قراردادها» حاکم باشد؟

پاسخ ما ) خیر.  گستره‌ی قوانین و مقررات حاکم بر حوزه‌ی قراردادها، در واقع طیف وسیعی از الزامات قانونی را شامل می‌شود. از قوانین و حقوق مدنی گرفته … تا قوانین مالیاتی و بیمه‌ای …. تا قوانین کار  و  برخی از مقررات و قانون‌های ناظر بر فعالیت‌های صنفی  و ….  و البته موارد دیگری هم هست. مشاور شما در حوزه‌ی قراردادها، تسلط کافی بر این گستره از قوانین و مقررات را دارد.

دقت داریم که استفاده از تخصص‌های دیگران، به مثابه‌ی دراختیار گرفتن یک کالا یا خدمت منحصر به فرد است و برای استفاده از این کالا، می‌بایستی تمامی «جنبه‌ها» و «جوانب» به‌کارگیری آن را درنظر گرفت.

نکته‌ی چهارم )  اگر از خدمات مشاوره‌ای برای قراردادهایمان استفاده نکنیم، آن‌وقت چه تبعات و عواقبی انتظار ما را می‌کشد؟

پاسخ ما ) با کمال تاسف، اگر  استلزامات و شیوه‌های حضور و فعالیت عوامل انجام کار (چه کارفرما باشید و چه پیمانکار و … ) رعایت نشود، آن‌گاه قراردادهای ما مبتنی بر توافق‌ها و اقدامات «غیراستاندارد» و بعضاً «غلط» و حتی «غیرقانونی» خواهد بود. نیاز به ذکر نیست که تبعات ناهمگون و ناهنجار  به‌کارگیری این متون قراردادی، کاملاً متوجه همان عوامل و طرفین مربوطه خواهد بود که در نهایت نه تنها  تاثیرات مالی و اقتصادی نامساعدی را بر عوامل وارد می‌آورد، بلکه امکان واخواهی و  مطالبه‌ی حقوق طرف ذی‌حق را نیز مخدوش و ناممکن می‌سازد.

نکته‌ی  پنجم ) در تنظیم قراردادهای‌مان، باید مراقب چه فاکتورهایی باشیم؟

پاسخ ما )  آن چه که در هنگام انعقاد قراردادها بسیار خطرناک‌ است، همانا غفلت از تدوین جنبه‌های متفاوت تاییدات و تعهدات در متون  قراردادها است.

در متون قراردادها باید عموماً به مسائل بسیار مهمی از قبیل «کسورات قانونی» و «حل اختلاف» و «فورس ماژور» و «چگونگی تشخیص قصور عوامل» و  به طور اخص «تعهدات طرفین قرارداد» در قالب «بند»ها و «مواد» علی‌حده  در متن قرارداد، توجه نمود.

مثلاً  توسل به فورس‌ماژور می‌تواند بهترین و کم‌خطر‌ترین راه برای «عدول از  تعهدات متقابله»  و یا  «اعتذار» و یا  «تشبث به اسقاط حق» هر دو طرف باشد. از این رو می‌بایستی به شکل کاملاً حساب‌شده‌ای به  ذکر  تمامی جنبه‌های مترتب بر این مقوله اقدام نمود.

نکته‌ی ششم ) در تنظیم قراردادها باید به چه عواملی توجه کرد؟

پاسخ ما ) همان‌گونه که گفتیم، اساساً در مقوله‌ی قراردادها، باید موارد و جنبه‌های متعددی را با توجه به تعداد زیادی از قوانین و مقررات و دستورالعمل‌ها و …. در نظر گرفت. اما به طور کلی  باید برخی از مسائل، تعیین‌تکلیف شوند از قبیل:

–   اندازه و میزان و کیفیت و کمیت تاییدات و تعهدات طرفین

–   تضامین و سپرده‌ها

 – کسورات قانونی و تکالیف طرفین در قبال آن‌ها

–   مسائل مالیاتی و بیمه‌ای مرتبط با قراردادها

 –  سازوکار میزان احتراز از مداخله در حوزه‌ی اختیارات طرفین قرارداد و ارائه‌‌ی راهکارهایی که اصل تباین استانداردها با توافقات مندرج در قرارداد را محترم شمارد.

–  مقوله‌ی حل اختلاف در قراردادها باید به شکل جدی مطرح شده و سازوکارهایی ارائه شود که هر اختلافی به دادگاه کشیده نشود (با هدف مستهلک‌کردن قضیه)

 – راهکارهای ناظر بر حداقل‌سازی میزان تعهدات

و  ……  خیلی مباحث دیگر که باید برحسب نوع کار و پیمان یا قرارداد مربوطه، بتوانیم راه‌کارهای مناسب را برای آن پیدا کنیم.

نکته‌ی پایانی:

در نظر داشته باشیم که گاهی می‌توان با یک مبلغ اندک؛ جلوی یک زیان هنگفت را گرفت.

اکنون؛

من؛ پویا نعمت‌اللهی؛ به  همراه تعدای از متخصصین و  کارشناسان امور قراردادی،  آمادگی داریم  که خدمات  «مشاوره‌ای» و «اجرایی»  در تمامی  حوزه‌های مرتبط با قراردادها (اعم از بخش دولتی و بخش خصوصی و تعاونی) را در اختیار  شما  قرار دهیم.

جهت اطلاعات بیش‌تر:

–     می‌توانید در همین‌جا کامنت بگذارید

–    و یا از  طریق ای.میل POOYA1352   در  GMAIL   با ما ارتباط  بگیرید.

در اسرع وقت با شما تماس گرفته خواهد شد.

موفق باشید.

یک دیدگاه برای ”ارائه‌ی خدمات

 1. سلام دوست مهربان خسته نباشی پیشاپیش عید سعید باستانی به شما و خانواده محترمتان تبریک عرض می کنم سال خوبی داشته باشید

  [پاسخ]

 2. سلام خسته نباشید
  اینجانب در مهندس مشاور در این حوزه چند سالی است فعالیت دارم.
  و نیز آمادگی خود را در خصوص همکاری در صورت نیاز اعلام می نمایم.
  و در صورت مشاوره و یا سوال از مجموعه شما چه اقدامی باید انجام داد.

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.